Co to jest obróbka ubytkowa?

Żeby bryły metalu zmieniły się w prawdziwe przedmioty, powinno się poddać je obróbce. Jedną z czynności jest odlew. Jednakże żeby osiągnąć wysoką precyzję, powinno się użyć wysoce zawiłych metod odlewania, lecz i tak odlaną bryłę powinno się obrobić do ostatecznego wyglądu, szlifując naddatki materiału w postaci nadlewów.

Inną opcją może być tak zwana obróbka skrawaniem. Ta innowacyjna metoda umożliwia bardzo staranną obróbkę metali, i nie tylko, możliwe jest ją zastosować także przy obróbce drewna, szkła, kamienia a nawet tworzyw sztucznych. Dzięki zastosowaniu obróbki skrawaniem mamy ogromną staranność wycinania, a także powtarzalność kształtów. Dziś powiemy ci więcej o jakże często stosowanej ostatnio technice, jaką jest obróbka ze skrawaniem.

Czym jest obróbka skrawaniem? Obróbka skrawaniem – Co to właściwie jest?

W skrócie, obróbka skrawaniem jest to pozbywanie się zbędnego tworzywa, aż do pozyskania oczekiwanej formy. Ta technika obróbki metali jest jednym z rodzajów tak zwanej obróbki ubytkowej, oznacza to, iż by otrzymać dany kształt należy kolejno usuwać warstwy zbędnego surowca, czyli naddatku.

Obróbka skrawaniem to technika, którą można wykonać za użyciem narzędzi takich, jak tokarki, frezarki, wiertarki czy szlifierki, jednakże współczesnym rozwiązaniem są maszyny CNC.

Maszyny te nie tylko są o wiele bardziej wydajne niż tradycyjne metody, lecz także pozwalają na dużo sprawniejszą automatyzację czynności. Ich mocną stroną jest precyzja, z jaką frezują kształt. Dzięki odpowiedniemu zaprogramowaniu maszyny mamy możliwość wykonać bardzo szczegółowe detale i podzespoły maszyn o skomplikowanych formach. Precyzja, z jaką wykonywana jest obróbka metali dzięki maszynie CNC dochodzi nawet do kilku mikronów.

Czym jest honowanie?

Honowanie jest jedną z metod , której zadaniem jest wygładzenie danej powierzchni. Stosuje się je w ostatecznej obróbce elementów potrzebujących sporej dokładności. Za wykorzystaniem tej metody wykańcza się często otwory o okrężnym przekroju lub powierzchnie zewnętrzne przedmiotów obrotowych walcowych lub stożkowych. Honować można też powierzchnie płaskie oraz niektóre uzębienia.

Atutem gładzenia jest wysoka precyzyjność wymiarowa jak również niska klasa chropowatości. Wygładzać dają się zarówno niewielkie, jak i duże elementy.

Minimalna średnica to kilka milimetrów, a największa wynosi blisko 1m. Przedmiot może mieć długość od 1 cm do około 20 m. Warto mieć na uwadze, iż ostateczny efekt gładzenia będzie ściśle uzależniony od:

  • materiału pilników ściernych,
  • kąta nachylenia przycinanych śladów,
  • rodzaju cieczy służącej do marowania oraz chłodzenia,
  • nacisku na ścieraną powierzchnię.

Honowanie odbywa się za pomocą gładzika, a więc głowicy, na której obwodzie znajdują się pilniki ścierne. Ścieranie odbywa się przez wykonywanie ruchów obrotowych oraz posuwisto-zwrotnych.

Wśród zalet honowania znajdują się przede wszystkim: dużą precyzję ,która umożliwia dobre dopasowanie elementów, co znacznie ogranicza ich niszczenie się, ale też wyższą żywotność detali, co wynika z niskiego nacisku na tworzywo.

Jakie są metody obróbki skrawaniem?

Wyróżnia się kilka metod obróbki skrawaniem, a liczy się do nich:

Obróbka punktowa

Bazuje ona na nadawaniu kształtu obrabianego obiektu za pomocą ruchu jedynie jednego elementu ostrza. Zarys powierzchni przedmiotu jest odwzorowaniem toru noża.

Obróbka kształtowa

W tym wypadku kształt powstaje przez odwzorowanie w materiale obrabianym zarysu krawędzi ścinającej narzędzia. Forma ostrza warunkuje w ten sposób kształt obiektu.

Obróbka obwiedniowa

Użycie podanej techniki sprawia, że narzędzie wykonuje jednocześnie ruch liniowy i obrotowy. Kontur przedmiotu tworzy się więc dzięki zazębieniu się powierzchni przedmiotu z narzędziem. Jednakże jest to uznawane za dość drogie, a przez to rzadko używane rozwiązanie.

Etapy obróbki skrawaniem

Kroki wykonywania obróbki skrawaniem zazwyczaj podzielone są ze względu na dokładność.

Obróbka zgrubna

Jest to usunięcie w szybkim tempie górnych warstw oraz przygotowanie bryły do dalszej obróbki. Ten etap jest bardzo ważny ze względu na optymalizację i maksymalizację wydajności obróbki. Za pomocą szybkich i głębokich ruchów usuwana jest duża część niepotrzebnego materiału, można wtedy przystąpić do następnego etapu.

Obróbka średnio dokładna

Jest to decydujący etap podczas obróbki skrawaniem. W czasie frezowania na tym etapie zyskuje się pożądany kształt, dlatego ten krok jest nazywany inaczej obróbką kształtującą.

Obróbka dokładna

Jest to jeden z ostatecznych momentów obróbki metalu. Polega na skrawaniu do pożądanych przez nas wymiarów. Podczas tego forma jest także wygładzana oraz dopracowane są jej detale. Innym określeniem tego etapu jest obróbka wykańczająca.

Źródło: Masz-ZAP – obróbka skrawaniem