Co to jest ukulele? Informacje dla początkujących

Ukulele to instrument, który w ostatnim czasie przeżywa istny renesans pod względem popularności. Coraz więcej osób podejmuje się nauki gry. Wielu zawodowych muzyków również gra na ukulele. Czym w zasadzie jest, jak się prezentuje i jakie ukulele dla początkujących jest najlepsze?

Pod jakimi względami ukulele przypomina gitarę?

Zacznijmy od samej budowy. Instrument ten może kojarzyć się nade wszystko z malutką gitarą – jest to skojarzenie prawidłowe jeśli chodzi o wygląd. Od gitary jednak ukulele różni się nade wszystko liczbą strun – ma je cztery. Brzmienia również nie należy porównywać do tych wydobywających się z pudła rezonansowego prawdziwej gitary. Mamy tu do czynienia z o wiele wyższymi, energicznymi dźwiękami, które kojarzą się z tradycją i kulturą Hawajów oraz innych egzotycznych rejonów świata.

Jakie ukulele dla początkujących wybrać?

Jak wybrać ukulele dla początkujących? Nade wszystko należy wiedzieć, że istnieje kilka typów tego instrumentu. Najbardziej polecane ukulele dla początkujących to ukulele sopranowe, które cechuje się skromnymi gabarytami, niewygórowaną ceną oraz robiącą wrażenie dynamiką gry. Korzysta się z niego przede wszystkim do nauki chwytów oraz nieskomplikowanych melodii. Dla znacznie bardziej zaawansowanych użytkowników przyzwoite jest ukulele koncertowe, barytonowe lub tenorowe, ale są to instrumenty znacznie mniej poręczne i o wiele bardziej kosztowne. 

Nauka grania na ukulele jest bardzo łatwa, a w sieci znajdziesz wiele poradników w tej dziedzinie. Jest to instrument ze wszech miar przystępny i nadaje się dla początkujących osób, które nigdy wcześniej nie miały do czynienia z grą na czymkolwiek. Ukulele jest niewielkie, sympatyczne i mało kosztowne.