Czym różni się kancelaria prawna od kancelarii adwokackiej?

Większość ludzi nie rozróżnia różnych zawodów prawniczych, nie zastanawia się czym zajmują się poszczególnie absolwenci prawa. A tak naprawdę prawnicy mają bardzo szeroki zakres swoich usług. Można między innymi postawić pytanie czym różni się kancelaria adwokacka od kancelarii prawnej.

Poszukujesz kancelarii? Zobacz: 
kancelaria prawna warszawa

Jaka jest różnica?

I tutaj trzeba wskazać na podstawową kwestię a mianowicie zakres pojęć. Kancelaria prawna to pojęcie szersze, w ramach którego mieści się każdy absolwent prawa, który prowadzi swoją działalność np. w doradztwie prawnym. Taka osoba nie ma jednak ukończonej aplikacji, która pozwala na to, by stać się zawodowym pełnomocnikiem w sprawach sądowych. Jeśli chodzi o kancelarię adwokacką to termin jest węższy. Pod tym pojęciem kryje się bowiem kancelaria, w której pracują adwokaci. Adwokat to prawnik, który ma zrobioną aplikację adwokacką. Adwokaci mogą występować w sądach jako pełnomocnicy zawodowi. Adwokaci są również uprawnieni do reprezentowania klientów w sprawach karnych, czego nie robią radcy prawni.

Pojęcia kancelarii prawnej i adwokackiej stosowane są często zamiennie, jednak trzeba powiedzieć, że kancelaria adwokacka to określenie, które bardziej precyzuje zakres usług jakie prawnik realizuje

Szukasz dobrego adwokata? Sprawdź:
kancelaria adwokacka warszawa

Czym zajmuje się radca prawny?

Jeśli chodzi o zawody prawnicze jednym z nich jest radca prawny. Dużo osób jednak nadal nie wie, jakie zadania konkretnie realizuje radca prawny. Ogólnie można powiedzieć, że radca prawny skupia się na kwestiach dotyczących prawa cywilnego. Dlatego osoba, która jest po aplikacji radcowskiej może reprezentować klientów w sądzie. Ta reprezentacja jest jednak ograniczona do spraw cywilnych, prawa pracy, rodzinnych. W przypadku radcy prawnego nie ma prowadzenia spraw karnych.

Sprawy karne są więc wyłączone z tych spraw, które pod swoje skrzydła bierze kancelaria radcy prawnego. Odnośnie spraw cywilnych można liczyć na dużę doświadczenie radcy prawnego i będzie gwarantował poprowadzenie takiej sprawy we właściwy sposób.

Jeśli chodzi o radców prawnych, każdy kto chce nim zostać musi skończyć prawo. Po ukończonych studiach trzeba jeszcze przejść aplikację i egzamin radcowski. Zdanie egzaminu pozwala na uzyskanie wpisu na listę radców prawnych. Od tego momentu radca może reprezentować w sądzie swoich klientów.

Najlepszy prawnik? prawnik gdańsk