Dla kogo szkolenia BHP są obowiązkowe?

Nie ulega najmniejszej wątpliwości, że szkolenia BHP są niezwykle ważne i potrzebne. Dzięki nim pracownicy danego zakładu mogą przypomnieć sobie mnóstwo zasad dotyczących bezpieczeństwa w miejscu pracy, a tym samym, zapobiec wielu wypadkom. Według polskiego prawa pracodawca odpowiada za szkolenia BHP. Bydgoszcz, na przykład, obfituje w wiele firm świadczących usługi z tego zakresu, które proponują także dojazd do takich miejscowości, jak np. Wągrowiec, Nakło, Żnin czy Szubin.

Co prawo pracy mówi o szkoleniach BHP?

Trzeba wspomnieć, w jakich konkretnie sytuacjach szkolenia BHP są obowiązkowe – oczywiście tuż po zawarciu umowy o pracę każdy pracownik powinien takowe zaliczyć. Warto pamiętać jednak również o okresowych kursach. Czas kolejnych szkoleń okresowych w dużej mierze zależy od stanowiska, na którym jest dany pracownik. Jeśli mówimy o robotnikach oraz osobach pracujących na ryzykownych stanowiskach, kurs BHP trzeba przejść każdego roku. Robotnicy, którzy jednak nie ryzykują zdrowiem i życiem, powinni zaliczyć takowy raz na trzy lata. Jeśli mowa o innych pracownikach, jest to z reguły pięć lub sześć lat, w zależności od zakresu obowiązków wypełnianych w zakładzie pracy.

Dlaczego należy zapewnić swoim pracownikom szkolenia BHP?

Jeśli zatem prowadzisz firmę w miejscowości jaką jest Bydgoszcz lub w nieodległych miastach, musisz zwrócić uwagę na zapewnienie swojej kadrze wysokiej jakości szkolenia BHP. Wybór jest na tyle duży, że z pewnością znajdziesz coś dla siebie w optymalnej cenie. Zdecydowanie warto to zrobić, aby w przyszłości nie mieć problemów z prawem oraz po to, żeby Twoi pracownicy komfortowo czuli się w miejscu pracy i nie wywoływali ryzykownych wypadków.

Rodzaje szkoleń BHP

Rozróżniamy 2 najważniejsze rodzaje kursów BHP. Na dzień dobry każdy początkujący pracownik powinien odbyć szkolenie wstępne oraz szkolenie wstępne na stanowisku pracy. Szkolenie wstępne, ma na celu zagwarantowanie wszystkim nowym pracownikom niezbędnej wiedzy, dotyczącej najważniejszych przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy. Wszystkie przekazywane podczas szkolenia zasady można znaleźć w kodeksie pracy.

W jakiej formie przeprowadzić szkolenie BHP

Nie bez powodu mówi się, że opłaca się skorzystać z opcji poprowadzenia koniecznego instruktażu przez fachową firmę szkoleniową, która przekaże wiedzę sprawnie i zrozumiale.

W każdym przedsiębiorstwie obowiązują ściśle określone reguły pracy, zaczerpnięte z kodeksu, które można znaleźć w regulaminie firmy. Takie szkolenia są niezwykle istotne i każdy nowy pracownik powinien zostać zaznajomiony z zasadami bezpieczeństwa i higieny pracy. Ponadto szkolenia BHP dokładnie omawiają metody udzielania pierwszej pomocy.

Instruktaż stanowiskowy pozwala zgłębić wszystkie ważne kwestie, których należy przestrzegać na stanowisku, które się obejmie. Korzystając z usług szkoleń BHP można mieć gwarancję, że pracownik uzyska wszystkie ważne informacje. Z pewnością zostanie poruszony temat sposobu ochrony przed potencjalnymi zagrożeniami, a także instrukcje jak pracować w sposób bezpieczny.

Szkolenia BHP – Dlaczego są takie ważne?

Przekonującym argumentem dla każdego pracodawcy jest to, że w świetle prawa taki kurs jest obowiązkowy. Warto mieć pewność, że nowy pracownik będzie wiedzieć jak reagować nawet w trudnej sytuacji. Bez wątpienia zminimalizuje to szanse wystąpienia trudnych sytuacji.

Szkolenia BHP dotyczą również pracowników z doświadczeniem, ponieważ co dany okres powinni oni je przechodzić. Osoby, które realizują szkolenie zyskują upoważnienie do wykonywania swoich obowiązków w sposób bezpieczny. Warto zwrócić uwagę także, że przedsiębiorstwa zapewniające takie szkolenia swoim pracownikom, są bardzo dobrze odbierane przez środowisko biznesowe.

Szkolenie z udzielania pomocy –  pamiętaj, jak bardzo jest istotne

Bezpieczeństwo powinno być na pierwszym miejscu dla pracowników oraz firmy. W każdej pracy wszystkie osoby powinny uważać na potencjalnie groźne sytuacje. Z tego powodu każdy, bez wyjątku, powinien mieć chociaż w pobliżu podstawowy sprzęt medyczny oraz apteczkę. Taki asortyment w istotnym momencie może zdziałać bardzo dużo i w razie potrzeby zagwarantuje możliwość oczekiwania na ratowników po udzieleniu pierwszej pomocy.

Źródło: http://karczewski-bhp.pl/