Dwujęzyczność – plusy

Bez wątpienia w obecnych czasach umiejętność władania językami jest niezwykle ważna w związku z czym warto zaznajamiać dzieci od małego z językami. Prywatna szkoła podstawowa w Gdańsku jest dobrym pomysłem. Gdańsk, Wrocław czy Warszawa to przykładowe miasto gdzie znajdziesz taką szkołę. Zachęcamy do przeczytania naszego tekstu, celem poznania plusów i zalet dwujęzyczności.

Czym jest dwujęzyczność zamierzona?

Dwujęzyczność zamierzona to zjawisko w którym rodzice wprowadzają dwujęzyczność w życie dziecka. Kiedy warto zacząć taki proces? Tak naprawdę to najlepiej jest wprowadzić dwujęzyczność tak wcześnie, jak tylko jesteś w stanie. Z tą decyzją nie warto czekać. Czy wiesz, że noworodek od samym narodzin nieświadomie uczy się melodyjki języka wraz z poszczególnymi dźwiękami. Aby wprowadzić dwujęzyczność masz czas dp 3. roku życia dziecka. Warto też zdecydować się na zapisanie dziecka do dwujęzycznej szkoły podstawowej. 

Czym jest nauczanie dwujęzyczne?

Nauczanie dwujęzyczne jest to system polegający na nauczaniu pojedyńczych przedmiotów w dwóch językach. Efektem tego trybu nauki prowadzi się do rozwoju kompetencji językowych, osiąganych przez uczniów. Zalety takiego sposobu nauki to:

  • kreowanie postawy zrozumienia odmienności geograficznej i kulturalnej obszaru językowego różniącego się od ojczystego;
  • nauka książek, kultury oraz historii zagranicznych krajów;
  • sprawniejszy dostęp do międzynarodowych programów naukowych;
  • zachodzi możliwość rozpoczęcia studiów za granicą.

Jakie są zalety dwujęzyczności?

Zalet dwujęzyczności jest bardzo dużo. Poniżej je wypunktowaliśmy.

Nauka tolerancji

Czy wiesz, że dzieci, które biegle władają dwoma językami są bardziej otwarte na świat. Dzieje się tak ponieważ intuicyjnie odczuwają, że nie ma jednej obiektywnej prawdy. 

Dziecko będzie miało lepszą wymowę

Włączaj dziecku piosenki w języku obcym, a będzie ono umiało samodzielnie skorygować swój akcent.

Korzyści dla opiekunów

Decyzja o zaczęciu dwujęzyczności u dziecka może przynieść korzyść wszystkim domownikom. Rodzice aby dobrze przekazywać dziecku wiedzę sami muszą nie robić błędów, a czasem także się z nim doszkalać.

Jak dwujęzyczność wpływa na dziecko?

Liczne badania potwierdzają, że wychowywanie dziecka w środowisku dwujęzycznym dobrze wspomaga proces jego rozwoju. Występuje szybszy rozwój myślenia elastycznego i abstrakcyjnego. Dodatkowo dwujęzyczność rozwija pamięć krótkotrwałą oraz ma wielki wpływ na naukę nowego języka. Gdy rodzice położą odpowiednio duży nacisk na naukę języka, z czasem słownictwo dziecka będzie o wiele bogatszy i pozwoli swobodnie posługiwać się dwoma systemami językowymi.