Jaką drogę obrać po liceum?

Czas ukończenia szkoły średniej to przed nastolatkami czas decyzji. Jest to decyzja, która może w przyszłości wpływać na resztę życia. Warto zatem podjąć ją dobrze.

Trzeba poznać różne spojrzenia. Tylko szerokie spojrzenie pozwala na zminimalizowanie ewentualnych pomyłek.

Poznaj różne spojrzenia na edukację

Prawdą jest, że człowiek uczy się całe życie. Kończąc elementarną naukę każdy staje przed pytaniem – gdzie i w czym kształcić dalej? Na horyzoncie są studia oraz rozwój zawodowy. Żeby mądrze wybrać wiedzieć czego chcemy i co oferuje nam konkretne rozwiązanie.

Przez lata panowało w Polsce przekonanie, że ukończenie studiów jest gwarancją dobrych zarobków i prestiżu. Z dystansem patrzono na dostępne w lokalnym centrum szkolenia zawodowego kursy zawodowe w Krakowie. Rzeczywistość jednak zweryfikowała te teorie.

Absolwenci uczelni wyższych często zmuszeni są do pracy w sektorach odległych od ich wyuczonych specjalizacji. Prawdą jest, że z osób kończących dany kierunek tylko niewielki odsetek może liczyć na zatrudnienie w zawodzie. Oczywiście, wszystko zależy tu od podejścia studenta – jego zaangażowania, samoświadomości i pomysłu na swój rozwój.

Na przeciwnym biegunie studiów są różnego rodzaju kursy zawodowe. Centrum szkolenia zawodowego to jednostki, które cieszą się coraz większą popularnością wśród młodych. Pozwalają nauczyć się konkretnych umiejętności, które często są dobrze płatne i dają więcej możliwości.

Kursy zawodowe oferowane przez takie centra przyjmują bardzo rozległy zakres zagadnień. Można wykonać kurs na podesty ruchome, kursy SEP, a także kursy pedagogiczne. Te ostatnie w dalszej kolejności dają możliwość uczenia młodszych pokoleń.

Fach w rękach czy wykształcenie – co wybrać?

Kursy zawodowe to bardzo dobra opcja dla młodzieży, która chciałaby zdobyć określony zawód. Centrum szkolenia zawodowego daje szansę wyboru jednej z wielu specjalizacji i rozwijania się w danym kierunku.

Decydując się na kurs na podesty ruchome, uczeń ma szansę na pracę w różnych dziedzinach przemysłu. Prace wysokościowe prowadzi się o każdej porze roku, w wielu miejscach. Do ich wykonywania konieczne są specjalne uprawnienia, które można uzyskać kończąc kursy zawodowe. Popyt na tego rodzaju specjalistów również nie maleje.

Kursy SEP też cieszą się popularnością wśród uczniów. Wiedza i doświadczenie w obcowaniu z energią elektryczną – czyli elementem niewątpliwie napędzającym nasz świat – to duża wartość dodana do CV. Popyt na pracownikóww tej branży będzie jedynie rósł.

Osoby, które chciałyby przekazywać swoją wiedzę innym, mogą wybrać kursy pedagogiczne. Poznanie metodologii nauczania i ostateczne uzyskanie certyfikatu pedagogicznego, powala znaleźć pracę w wielu organizacjach.

Jakie czynniki brać pod uwagę wybierając kurs zawodowy?

Przy podejmowaniu decyzji najważniejsze są indywidualne upodobania i predyspozycje osoby dokonującej wyboru. Zatem kierunek, na który się zdecydujemy powinien być adekwatny do naszego postrzegania świata. Zmuszanie się do czegokolwiek najczęściej przynosi odwrotne od porządanych skutki.

Przed podjęciem decyzji warto trochę pogłówkować. Dobrym pomysłem jest wizyta w centrum szkolenia zawodowego. Tego typu jednostki, podobnie jak uczelnie wyższe, co jakiś czas organizują dni otwarte, gdzie przedstawiają młodzieży swoją ofertę.

Kursy zawodowe mogą też być zalążkiem czegoś większego – z pewnością nie warto ich lekceważyć.