Koparka – kiedy kupić, a kiedy wypożyczyć?

Przed rozpoczęciem budowy trzeba zatroszczyć się o mnóstwo istotnych szczegółów. Pośród nich jest bez wątpienia dostęp do potrzebnych maszyn, wśród których powinna znaleźć się koparka katowice. Zwykle inwestorzy stoją przed bardzo trudnym wyborem: wypożyczyć czy kupić tę maszynę? Odpowiedź niestety nigdy nie będzie w pełni oczywista.

Cena jest wysoka

Przede wszystkim należy położyć nacisk na kilka ważnych faktów. Koparka jest pojazdem niezwykle kosztownym. Cena wynosi najczęściej od kilkudziesięciu tysięcy złotych do nawet kilkuset tysięcy. W związku z tym wypożyczona koparka będzie zbawieniem dla niewielkich przedsiębiorstw budowlanych oraz osób prywatnych, którym nieszczególnie opłaca się zrealizowanie takiego zakupu.

A może wynajem

Ponadto, kiedy decydujesz się na wynajem koparki, nie musisz przejmować się tym, że ulegnie uszkodzeniu. Jeśli tak będzie, to firma wypożyczająca zwyczajnie zamieni pojazd na w pełni działający; jeśli jednak tak samo by się zadziało z urządzeniem, które posiadasz na własność, to Ty ponosisz odpowiedzialność za wszelkie naprawy i wymianę uszkodzonych części. 

Należy brać pod uwagę jeszcze jeden czynnik, a konkretniej to, czy w przyszłości będziemy nadal potrzebować tej koparki. Kiedy jest to jednorazowa inwestycja albo Twoja firma podejmuje się takowych niezwykle nieregularnie, wynajem będzie przyzwoitą opcją. Jeśli jednak nieustannie wznosisz kolejne budynki, kupno może być nieco bardziej opłacalne. 

Podejmij rozsądną decyzję

Reasumując – to, czy koparka powinna być wynajęta, czy kupiona, zależy w dużej mierze od Twoich potrzeb oraz tego, z jaką regularnością korzystasz z tego sprzętu i jak bardzo zależy Ci na komforcie płynącym z posiadania koparki na własność. Nie ulega wątpliwości, że oba wyjścia mają swoje wady i zalety, a wybór należy tylko i wyłącznie do Ciebie.