Kursy SEP – co to jest i dla kogo?

Kursy SEP – czym są i kto powinien się nimi zainteresować?

Na początku powinno się wiedzieć, że są kursy SEP w kategoriach G1, G oraz G3. Kursy SEP przygotowują do egzaminów na uprawnienia elektryczne, energetyczne oraz gazowe. Ten egzamin musi zdać każda osoba, która chce pracować w energetyce. Żeby zapisać się na kurs musisz być pełnoletni i posiadać przynajmniej podstawowe wykształcenie. Warto żebyś się nim zainteresował jeżeli jesteś studentem, który myśli o rozszerzeniu wiedzy w kwestii branży energetycznej, elektrycznej lub gazowej, ale też jeśli jesteś wieloletnim pracownikiem i musisz zdobyć dodatkowe uprawnienia, albo kiedy dotychczasowe już się przeterminowały. Jak najbardziej w kursie SEP mają możliwość wziąć udział także świeże osoby, które nie mają wcale wiedzy oraz doświadczenia. Pamiętajcie, że kursy energetyczne trzeba odnawiać co 5 lat.

Wpis na podstawie oferty CSZ – kursy sep z Krakowa.

Jak wygląda kurs SEP i jaki jest jego zakres tematyczny?

Kurs SEP przeważnie obejmuje zajęcia teoretyczne, podczas których prowadzący odtwarza prezentację a kolejno z egzaminu sprawdzającego te umiejętności. Sporo firm prowadzących kursy SEP zapewnia przeprowadzenie go w każdym mieście w kraju, przykładowo w Krakowie, musi się tylko uzbierać grupa przynajmniej 5 osób.

W trakcie kursu SEP uczestnikom będą przybliżone akty prawne, zasady bezpieczeństwa i higieny pracy ale też informacje na temat pierwszej pomocy i ochrony przeciwpożarowej. Uczęszczając na kurs energetyczny G1 otrzymasz certyfikat umożliwiający nadzorowanie urządzeń, instalacji i sieci energetycznych o napięciu równym oraz niższym od 1 kilowolta ale także takich z napięciem znamionowym większym niż 1 kilowolt. W dodatku przechodząc kurs SEP i zdając egzamin państwowy otrzymasz możliwość eksploatacji oraz dozoru sprzętów elektrotermicznych i tych do elektrolizy.

Następna kategoria kursu SEP to jest G2 i posiadając te kompetencje będziesz mógł zajmować się montażem, konserwacją a także użytkowaniem maszyn, które przenoszą ciepło większe niż 50 kilowatów, a także pieców, turbin wodnych czy też parowych, sprzętów wentylacyjnych, chłodniczych oraz klimatyzacyjnych o mocy powyżej 50 kilowatów.

Ostatni już rodzaj kursu SEP to G3. Podczas niego nauczysz się o urządzeniach gazowych i otrzymasz uprawnienia do obsługi, konserwowania i sprawdzania sprzętów i instalacji o ciśnieniu do 5 kilopaskali i większym, gazogeneratorów, turbin gazowych oraz maszyn przeznaczonych do wyrobu paliw gazowych. Na dodatek stanie przed tobą otworem utrzymanie maszyn, które służą do oczyszczania, mieszania i przetwarzania gazu oraz paliw gazowych. Ważna jest również możliwość obsługi aparatury stosowanej do kontroli, robienia pomiarów i przewodzenia siecią, instalacjami oraz pojedynczymi sprzętami. 

Okazuje się, że każdy etap kursu SEP jest różny pod względem obowiązków. Możesz dobrać ten, który jest potrzebny Ci do pracy, albo zrobić wszystkie 3. W Krakowie znajdziesz sporo firm, które zorganizują dla Ciebie kurs SEP i egzamin.

Co może znaleźć się na egzaminie po kursie SEP?

Egzamin przeważnie jest w ten sam dzień co odbył się kurs i ma formę ustną. W trakcie niego egzaminatorzy mogą zapytać się o budowę i sposób działania urządzeń, instalacji oraz sieci. Możesz spodziewać się także pytań o zasady oraz warunki wykonywania prac kontrolno–pomiarowych i montażowych. Bardzo prawdopodobne że pojawią się zapytania o zasady BHP, jak udzielić pierwszą pomoc oraz jak wygląda ochrona przeciwpożarowa. Na koniec może znaleźć się też zapytanie jak postąpić kiedy zdarzy się awaria, pożar lub inne zagrożenie dla sprzętów i ludzi. Każde z tych zagadnień zostanie Ci przedstawione na kursie energetycznym w Krakowie i każdym innym mieście, więc nic nie powinno Cię zaskoczyć.