Od czego zacząć naukę jazdy na rolkach?

Rolki to rodzaj aktywnego wypoczynku, który zdobywa coraz więcej zainteresowanych. Wyjście na rolki może być dobrą okolicznością do spotkań towarzyskich na zewnątrz. Rolki mogą też być intensywnym treningiem lub kojącą okazją do wypoczynku.

Na przeciw rolkarzom wychodzi także coraz więcej miast tworząc nowe trasy. Powstają też szkoły, których domeną jest nauka jazdy na rolkach. Wszystkie te czynniki powodują, że dziedzina ta zyskuje na popularności.

Jak w związku z tym zaczać swoją przygodę z rolkami? Jakie korzyści możemy czerpać z jazdy na rolkach? Jak skomplikowana jest nauka jazdy na rolkach?

Jakie korzyści płyną z jazdy na rolkach?

Jazda na rolkach może dawać rozrywkę na wielu płaszczyznach. Jest to na tyle uniwersalna dyscyplina, że niemal każdy bez względu na wiek mogą znaleźć w niej coś dla siebie.

Jest to świetna idea pod kątem spotkań integracyjnych. Wspólne pokonywanie kolejnych kilometrów potrafi zbliżyć do siebie ludzi. Podobnie jak wspólna nauka jazdy na rolkach – jest to alternatywa sympatycznego spędzenia czasu we wspólnym gronie.

Rolki, w zależności od tempa mogą też być wymagającym treningiem dla mięśni nóg. Jeżdżąc nawet na niskich obrotach spalane jest mnóstwo kalorii, co jest korzystne dla zdrowia i dobrego humoru.

Nauka jazdy na rolkach jest warta rozważenia, gdy chcemy się zrelaksować. Rolki świetnie wpływają na układ nerwowy, dzięki czemu redukują stres, który mógł powstać w wyniku np. ciężkiego dnia w pracy czy w szkole. Endorfiny wytwarzane dzięki tej formie aktywności fizycznej dają kopa do działania i dbają o nasze zdrowie psychiczne.

Zatem, jeśli jeszcze nie umiesz jeździć na rolkach – warto się nauczyć. Nauka jazdy na rolkach i szlifowanie techniki początkowo bywa trudne. Jednak jest to umiejętność będąca w zasięgu absolutnie każdego.

Co należy wiedzieć zanim zaczniemy jeździć na rolkach?

Po pierwsze jest to sport, którą trzeba polubić – w innym wypadku człowiek nie będzie czerpał z tego frajdy. Na początek zatem warto wypożyczyć parę rolek, ochraniacze na kolana, łokcie oraz kask i samodzielnie się przekonać.

Oczywiście początki potrafią być trudne. Dlatego też warto pierwsze szlify zbierać pod okiem doświadczonych rolkarzy. Nauka jazdy na rolkach kierowana przez osoby z doświadczeniem z pewnością będzie przyjemniejszym doświadczeniem niż samodzielne próby.

Jedną z pierwszych czynności, których uczyć nas będą trenerzy będzie nauka bezpiecznego upadania. Brzmi słabo? Być może, jednak nawet doświadczeni rolkarze muszą być na upadki przygotowani. Zwłaszcza kiedy nauka jazdy na rolkach jest na wstępnych etapach trzeba być gotowym na liczne upadki.

Istotnym elementem nauki jazdy na rolkach jest przyjęcie właściwej pozycji wyjściowej – korpus lekko pochyla się do przodu, a nogi nieznacznie ugina w kolanach. Pozwala to na utrzymanie równowagi.

Nauka jazdy na rolkach, jak i sama jazda powinna być poprzedzona rozgrzewką. Rozgrzane ciało jest efektywniejsze i lepiej radzi sobie z treningiem. Ponadto unikamy w ten sposób ewentualnych kontuzji.

Chcesz jeździć na rolkach? Zaufaj fachowcom!

Wszystkie nabyte w trakcie nauki umiejętności będą później przez nas wykorzystywane w ruchu miejskim. Trzeba zatem się mocno natrudzić by nauka jazdy na rolkach była efektywna.

Z pomocą przychodzą nam profesjonalne ośrodki, gdzie pod okiem specjalistów można zbierać szlify. Wsparcie od osoby zaznajomionej z rolkarskim światem powinno sprawić by uczeń się nie zrażał nawet w przypadku początkowych niepowodzeń.