Stalowe rury – wszystko na temat ich zastosowania

Rury stalowe mogą różnić się między sobą nie tylko techniką wykonania, ale posiadają także różne typy i parametry techniczne. Ważne jest żeby w dobry sposób wkomponować rodzaj rur stalowych do przygotowywanej inwestycji. Należy w pierwszej kolejności sprawdzić wszystkie parametry, takie jak ciężar stali, materiał oraz sposób stworzenia. Jakie są różnice pomiędzy wybranymi rodzajami rur stalowych i które będą idealne do naszego projektu?

Jakie istnieją rodzaje rur stalowych?

Wyróżnić możemy rury stalowe, które mają szew i tworzy się w wyniku cięcia i następnie spawania ukształtowanych płatów stalowych.

Można kupić także rury bezszwowe, jednak ich wyprodukowanie jest dosyć skomplikowane, przez co nie są zbytnio popularne. Produkuje się je metodą ukośnego walcowania lub Calmesa. Rury bezszwowe wykorzystywane są tam, gdzie wymagana jest niezmiernia dobra nieprzepuszczalność produktu.

Ostatni rodzaj rur stalowych to takie posiadające izolację. Cechują się tym, że są bardzo odporne na zimno i gorąco oraz na związki chemiczne.

Zastosowanie rur stalowych

Rury stalowe używane są w miejscach i sytuacjach, których pewnie się nie spodziewaliście. Sporo sprzętów wykorzystywanych przez nas codziennie, takich jak choćby pralki, lodówki albo samochody ma właśnie rury stalowe, bez których nie mogą właściwie pracować. Praktycznie w każdej branży można odnaleźć tego typu produkt, który oczywiście będzie prawidłowo dostosowany do potrzeb, poprzez zastosowanie właściwych parametrów i cech fizycznych.

Na przykład rury stalowe kotłowe muszą cechować się niepodatnością na temperatury sięgające nawet do 700 st. C i wytrzymałością ciśnienia do 300 barów. 

W przemyśle chemicznym natomiast zostaną użyte rury wykonane ze stali kwasoodpornej. Musi być ona odporna na gorąco, korozję i przeróżne związki chemiczne. Następny rodzaj rur ze stali – rury czarne. Wykonywane są ze stali węglowej i znajdują zastosowanie w branży motoryzacyjnej oraz do pozbywania się sadzy z kominów. Kolejne rury ze stali nierdzewnej są najczęściej wykorzystywanymi stalowymi rurami. Używa się je przykładowo przy tworzeniu barier i poręczy schodów, systemów klimatyzacji, urządzeń AGD, elektroniki, instalacji chemicznych a także w przemyśle spożywczym podczas tworzenia zbiorników i silosów.

Istotne jest żeby znaleźć producenta, który perfekcyjnie tworzy rury stalowe i dba o szczegóły. Sprawdzoną firmę stuprocentowo wyszukacie we Wrocławiu – jest nią z pewnością Gostal – rury nowe i używane.

Jakie są zalety rur stalowych?

Jedną z najważniejszych plusów rur stalowych jest brak podatności na ściskanie, rozciąganie i zginanie. Nie trzeba więc wykorzystywać dużej ilości podpór, nawet jeśli nasze rury są w długich partiach. W dodatku stal nie odkształca się i nie rozszerza się pod wpływem wysokiej temperatury, nie jest wrażliwa na oddziaływanie promieni UV i jest materiałem niesamowicie nieprzenikliwym, więc tlen nie przenika do wnętrza rur.

Jak widzicie, rury stalowe są niezmiernie użytecznym i popularnym produktem. Jeśli uda nam się znaleźć profesjonalną firmę produkującą rury ze stali to nie zawiedziemy się na nich. Polecamy poszukać firmę we Wrocławiu – nie przeliczycie się na stalowych rurach z tego miasta.